Čo by ste mali (a nemali robiť!) robiť po masáži?
Práve ste po masáži. Cítite sa pohodlne a uvoľnene. Váš masér vám možno hovoril, čo máte robiť a čo nerobiť po masáži, ale vy ste sa cítili príliš ospalí a unavení na to, aby ste ho vnímali. Dobre, na tom nezáleží, pretože v tomto článku vám povieme, čo robiť a čo nerobiť po masáži.Tak čo, boli ste na masáži? Relaxačné, antistresové? Alebo to možno bolo preto, že ste mali nejaké bolesti a problémy, ktoré potrebovali úľavu. Možno ste sa zranili a hľadali ste spôsob, ako urýchliť jeho zotavenie. Alebo ste možno typ človeka, ktorý vníma masáž ako pravidelnú odmenu za stres života – pravidelne "vyladíte" svoje telo. Nech už je dôvod akýkoľvek, určite nechcete stratiť ten príjemný, uvoľnený pocit hneď po masáži. Tu je niekoľko tipov, čo robiť a čo nerobiť po masáži.
Pite čistú vodu!
Ani výkričník v názve nemôže tento bod dostatočne zdôrazniť. Určite viete, že veľmi veľké percento nášho tela tvorí voda (medzi 50-75% – v priemere okolo 60% u dospelého). Vieme tiež, že masáž môže pomôcť vyplaviť niektoré toxíny z nášho tela. Aké informácie by ste teda mali v tomto bode prijať? Voda je to, čo pomáha telu vyplavovať tieto toxíny.
Masáž pomáha zvýšiť krvný obeh a
lymfatický systém. Vaša krv potrebuje vodu, aby sa udržala v pohybe a aby
mohla vykonávať svoju prácu tým, že dodáva kyslík a živiny do vašich svalov,
orgánov a iných tkanív. Pomáha tiež odstraňovať odpadové produkty vytvorené
bunkami v týchto oblastiach. Váš
Keď hovoríme, že by ste mali piť vodu po masáži, máme tiež na mysli, že by ste mali zvýšiť množstvo, ktoré by ste normálne vypili. Pridanie ďalšieho pohára, alebo dvoch vody, pomôže vášmu telu zbaviť sa všetkých nečistôt a udržať si príjemný pocit po masáži dlhšie.
Majte tiež na pamäti, že obsah vody v šálke čaju, kávy, nealkoholických nápojov, alebo alkoholických nápojov, nie je rovnaký ako pridanie pohára čistej vody navyše. Po masáži by sme vám odporúčali vyhnúť sa týmto veciam. Alkohol a kofeín sú diuretiká. V podstate to znamená, že pri ich pití stratíte viac tekutín, ako získate. A to nechcete. Určite nie po masáži. Namiesto toho, aby pomohli vyplaviť toxíny, tekutiny v nich prechádzajú systémom rýchlejšie ako voda a lymfatickému a obehovému systému vôbec nepomáhajú. V skutočnosti, pretože bránia telu efektívne absorbovať vodu, robia opak. A to nechcete.
Jedlo po masáži
Občerstvenie po masáži je určite v poriadku. Keďže masáž zrýchľuje obehový systém, urýchľuje aj ďalšie telesné funkcie – vrátane tráviaceho systému. Pocítili ste po masáži mierny hlad? Môže to byť preto, že vaše telo potrebuje palivo. Samozrejme, môže to byť preto, že ste dehydrovaní, potrebujete spánok, alebo máte nízky krvný tlak (a majte na pamäti, že krvný tlak počas masáže klesá, keď sa telo uvoľňuje). Možno však budete potrebovať aj zvýšenie energie. Neodporúčame však jesť veľké, alebo ťažké jedlo bezprostredne pred masážou. Hlavne preto, že sa pravdepodobne budete cítiť nepríjemne – ležať na veľmi plnom bruchu, zatiaľ čo na vás niekto hore tlačí – nie, to nie veľmi príjemné! Opäť vám môže pomôcť aj ľahké občerstvenie, hodinu pred masážou.
Odpočinok
Po masáži sa cítite uvoľnenejšie, vaše svaly sú voľnejšie, cítite sa pokojne a spokojne. Tvrdá práca, alebo silový tréning pre vás momentálne naozaj nie sú tou najlepšou aktivitou. Snažte sa sa vždy objednať masáž na určitý čas, kedy viete, že po nej môžete ísť rovno domov a môžete si ideálne oddýchnuť. Položte nohu na stôl, alebo stoličku, čítajte knihu, pozerajte televíziu, zdriemnite si. Robte to, čo vám pomôže cítiť sa dobre a predĺžiť si pokojný pocit pohody. Počúvajte svoje telo. Ak máte chuť spať, urobte to. Ak sa chcete natiahnuť na gauč, choďte do toho. Vaše svaly sú práve pekne "precvičené" a rovnako, ako po intenzívnej práci, potrebujete čas na zotavenie, regeneráciu a odpočinok.
Po masáži tiež neodporúčame vykonávať žiadnu intenzívnu fyzickú aktivitu. Ísť do posilňovne, alebo si zabehať, to tiež nie sú najlepšie veci ihneď po masáži. Pamätajte, že vaše svaly boli práve akoby natrénované a potrebujú čas na zotavenie. Keď sa svaly týmto spôsobom predlžujú a namáhajú, riskujete zranenie, ak budete pokračovať v intenzívnom tréningu. Ešte dôležitejšie je, že ste si našli čas na to, aby ste svoje telo pekne rozmaznávali. Vychutnajte si tento pocit po masáži. Na druhý deň sa môžete v pokoji vrátiť k svojmu tréningovému režimu.
Okúpte sa
Čo môže byť lepšie, ako sa po masáži
ponoriť do príjemného teplého kúpeľa? Takýto teplý kúpeľ vám môže pomôcť s relaxáciou
a uvoľniť sa. Pridajte do kúpeľa
Ak máte problémy so zápalom (vrátane opuchu), mali by ste radšej staviť na studený kúpeľ. Naneste studený zábal na akékoľvek zapálené miesto na desať minút a potom ho odložte. Studený zábal by mal pomôcť znížiť bolestivosť zápalu znecitlivením oblasti. Chlad zužuje cievy, čo prispieva k zníženiu prietoku krvi (a tým aj k vzniku opuchu) do oblasti. Ak necháte zábal pôsobiť dlhší čas, telo sa bude snažiť pôsobiť proti účinkom chladu otvorením ciev, aby podporilo prietok krvi – to je opak toho, čo sa snažíme dosiahnuť. Po 10 minútach studený obklad určite odložte.
Nezabudnite ventilovať svoje emócie
Počas masáže a po nej môžete pociťovať akékoľvek emócie. Keď sa telo uvoľní, je normálne, že telo uvoľní aj emocionálne zábrany, ktoré v sebe máme. Aj keď sa môžete cítiť povznesení, svieži, môžu nastať chvíle, keď môžete cítiť potrebu plakať. To je v poriadku a je to normálne. Dlhodobý stres robí nášmu telu šialené veci – narúša naše hormóny, a to sa prejavuje na našich emóciách. Masáž pomáha parasympatickému nervovému systému. Pomáha znižovať hladinu stresových hormónov (adrenalínu a kortizolu) a zvyšuje hladinu dopamínu a serotonínu. Počas masáže sa uvoľňuje aj dobrý hormón oxytocín – je zodpovedný za pocit šťastia a ľahkosti. Aj keď sa oxytocín uvoľní, možno sa nám bude chcieť plakať. Nebojujte s tým, nechajte svoje emócie voľne sa rozbehnúť týmto smerom (ideálne v súkromí).
Venujte pozornosť reakciám svojho tela
Prídete domov z masáže a cítite bolesť svalov? Je to normálne – najčastejšie sa vyskytuje po hĺbkovej masáži tkanív, ale môže sa to stať aj po jemnejšej masáži. Pamätajte, že masážny terapeut pracuje so svalmi, takže je to niečo ako pasívna forma cvičenia. Nemalo by to však trvať dlhšie ako deň alebo dva. Ak to bolí dlhšie, môže to byť znak toho, že váš masér (masážny terapeut) trochu tvrdo tlačí na vaše Svaly. Je dôležité informovať svojho maséra pri ďalšej masáži, aby sa jeho prístup nabudúce zmenil. Pamätajte, že masážni terapeuti nehľadajú len nehybné telá bez reakcie. Práve naopak. Na základe vašej skúsenosti a reakcie tela po masáži, by mal byť váš terapeut schopný prispôsobiť masáž vašim potrebám.Každá z týchto maličkostí vám môže pomôcť vyťažiť z každej masáže to najlepšie a najpríjemnejšie. Ešte dôležitejšie je, že vyššie uvedené body vám môžu pomôcť udržať si výhody masáže po dlhšiu dobu.
A posledná vec, ktorú si treba zapamätať.
Ak potrebujete, porozprávajte sa so svojím terapeutóm. Ak máte otázku, alebo obavu, dajte mu vedieť. Nerobte si starosti. Ak sa s vaším zdravím, alebo telom stalo niečo nové, či už je to dobré, alebo zlé, váš masér si to musí uvedomiť, aby vám mohol poskytnúť najlepšiu možnú liečbu vášho súčasného stavu.
Užite si masáž!