Masáž horúcimi lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu. Pomôže vám bojovať s bolesťou, nespavosťou či psychickým tlakom. Patrí k uznávaným tradičným metódam. 

História masáže lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi sa nazýva aj Hot stone. Existuje už niekoľko tisíc rokov. Blahodárne účinky lávových kameňov poznali už  pred 5000 rokmi starí Číňania a Mayovia. Horúce kamene vyhrievané ohňom používali aj domorodí Američania, a to na liečbu bolesti svalov a kĺbov.

Novodobou zakladateľkou tejto metódy je Američanka Mary Nelson, ktorá masáž propaguje od roku 1993 po celom svete, a to s veľkým úspechom. Ide o termoterapiu, ktorá sa realizuje prikladaním okrúhlych sopečných kameňov, ktoré sú zohriate na teplotu približne 50°C a chladných mramorových kameňov.

Lávové kamene

Sú to čadičové tmavé kamene, ktoré sú zbierané väčšinou v Južnej Amerike, pri nečinných vulkánoch. Dôležité je čisté životné prostredie a vysoká koncentrácia železa. Sila týchto kameňov je v ich vnútri. Tieto kamene majú enormnú schopnosť akumulovať teplo. Nahrievajú  sa na špeciálnom variči a potom sa prikladajú na určité body na klientovom tele. Ostatnými sa masíruje celé telo.

Lávové kamene sa môžu prikladať pozdĺž chrbtice, na brucho, hruď, tvár, dlane či nohy.  Používa sa sada 60 kameňov. Nie sú to však len tak hocijaké kamene, ktoré by si človek mohol jednoducho nazbierať. Za hladkú a príjemnú štruktúru, vynikajúce tepelnú vlastnosti a jedinečný vzhľad vďačia sopečnému pôvodu. Profesionálny maséri a wellness terapeuti by nemali vo svojej zbierke lávových kameňov postrádať kamene pod krk, kríže, chrbát, nohy, tvár či spúšťacie body. Súčasťou profesionálnej výbavy sú tiež medziprstové, spinálne, čakrové kamene a kamene rôznych veľkostí, ktoré možno rozdeliť na malé, stredné a veľké. 

Oleje a príslušenstvo

Pri masáži s lávovými kameňmi maséri používajú bežné masážne oleje. Omnoho dôležitejšie ako masážne oleje sú pri tomto druhu masáže samotné kamene, ich energia a technika masírovania. Vonné oleje slúžia len na spríjemnenie atmosféry. Masáž môže prebiehať aj bez nich.

Druhy masáže 

Masáž lávovými kameňmi má tri rôzne podoby, podľa toho, akú teplotu majú kamene:

  • čínska masáž: kamene sa zahrievajú na teplotu 38 – 40 °C,

  • hawajská masáž: kamene majú teplotu 45 – 55 °C,

  • masáž amerických indiánov: kamene sú horúce na 60 – 70 °C.

Benefity – aké účinky má masáž lávovými kameňmi

Masáž je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu.  Lávové kamene majú viacero pozitívnych efektov na zdravie ľudského tela. Tonizujú ho, pomáhajú odstraňovať škodlivé látky, zlepšujú krvný obeh. Negatívna energia z tela zmizne a s ňou aj bolesti v svaloch. Pomáhajú pri bolesti hlavy, pri únave svalov, zápche a pri tráviacich problémoch. Terapia posilňuje samoliečbu ľudského tela, rozširuje cievy a krvné riečisko v svalových tkanivách, čím zlepšuje cirkuláciu krvi. Tiež zlepšuje zásobovanie tkanív výživnými látkami.

Masáž lávovými kameňmi ponúka celý rad výhod vrátane:

  • Úľava od bolesti svalov a napätia - kombinácia masážnej terapie a tepla účinne zmierňuje bolesť svalov a napätie. Aplikácia tepla do oblasti zvyšuje prietok krvi, čo pomáha v procese hojenia a uľahčuje upokojenie svalových uzlov.

  • Znižuje zápal - teplo aj masáž môžu pomôcť zvládnuť zápal, ktorý je nevyhnutný pre jedincov, ktorí sa zaoberajú chronickým zápalom a autoimunitnými stavmi.

  • Zvýšená flexibilita, pohyblivosť - stuhnuté svaly a kĺby obmedzujú flexibilitu, čo sťažuje pohyb. Teplo a masáž pomáhajú uvoľniť a uvoľniť tieto svaly, znižujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť.

  • Zlepšuje sa krvný obeh - teplo a masáž zvyšujú prietok krvi, znižujú bolesť a zápal a podporujú hojenie v celom tele.

  • Zníženie stresu a úzkosti - relaxačné účinky tepla a masáže spúšťajú endorfíny, ktoré uvoľňujú svalové napätie a zlepšujú náladu. To znižuje stres a úzkosť.

  • Posilnenie imunitného systému - Masáž lávovými kameňmi pomáha znižovať hladinu stresu a umožňuje telu posilniť reakciu imunitného systému.

  • Zvýšená kvalita spánku - štúdie naznačujú, že masáž lávovými kameňmi môže zlepšiť kvalitu spánku, čo je prospešné pre tých, ktorí bojujú s problémami so spánkom.

Kto môže mať úžitok z masáže lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi sa považuje za prospešnú pre jednotlivcov, ktorí sa zaoberajú celým radom stavov, vrátane úzkosti, autoimunitných ochorení, chronických bolestí hlavy, depresie, tráviacich problémov, zranení súvisiacich s cvičením, únavy, fibromyalgie, nespavosti, lymfedému, bolesti krížov, svalových kŕčov, roztrúsenej sklerózy, osteoartritídy, pooperačnej bolesti, opakovaných stresových poranení, ischiasu a športových zranení.

Kontraindikácie – na čo si dať pozor pri masáži lávovými kameňmi 

Masáž lávovými kameňmi sa však neodporúča tým, ktorí trpia na vysoký tlak, majú choré srdce, nákazlivé vírusové ochorenie, kŕčové žily, cukrovku, astmu, zápaly či infekcie. Tiež sa terapia zakazuje príliš obéznym ľuďom a tým, čo majú problémy s pokožkou. Podstupovať by ju nemali ani pooperačné stavy, kde boli odstránené nervové zakončenia, alebo kde je strata citlivosti v týchto miestach znížená. O vhodnosti masáže lávovými kameňmi by ste sa mali poradiť s lekárom aj v prípade, ak máte:

KONTRAINDIKÁCIE MASÁŽE HORÚCIMI KAMEŇMI

  •       Cukrovka

  •       Rakovina

  •       Autoimunitné dysfunkcie

  •       Epilepsia

  •       Neuropatia

  •       Ochorenie srdca

  •       Rôzne kožné ochorenia

  •       Nedávne operácie

  •       Tehotenstvo

  •       Otvorené rany

  •       Poruchy krvácania, zrážanlivosti krvi

  •       Beriete lieky na riedenie krvi

  •       História krvných zrazenín

  •       Trombocytopénia - máte nízky počet krvných doštičiek

Ak máte niektorý z týchto stavov, pred zvážením masáže lávovými kameňmi, je nevyhnutné poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom k tomu, že sila tejto masáže je veľmi intenzívna, v rámci jedného dňa by sa už nemali absolvovať ďalšie liečebné kúry.

Čo mám očakávať počas masáže horúcimi kameňmi?

Počas masáže horúcimi kameňmi masér položí vyhrievané kamene na konkrétne body vášho tela a môže ich použiť aj na masáž svalov. Terapia zvyčajne trvá 60 až 90 minút.

Ako často by som mal absolvovať masáž horúcimi kameňmi?

Frekvencia masáže lávovými kameňmi závisí od individuálnych potrieb a preferencií. Vo všeobecnosti stačí na udržanie raz mesačne, ale osobám s chronickou bolesťou, alebo vysokou úrovňou stresu, môžu prospieť častejšie masáže.


Preskúmajte ostatné typy masáží

Dlhodobé sedenie v jednej pozícii, intenzívna fyzická aktivita a nesprávne návyky sprevádzajúce celý náš život sú faktory, ktoré často spôsobujú bolesť celého tela. Nesprávny postoj a preťažovanie určitých skupín svalov si vyberajú svoju daň. Ak bojujete s bolesťou, je správny čas vyskúšať prvotriednu masáž od profesionála. Masáž vám pomôže uľaviť od bolesti a je skvelým nástrojom psychologickej hygieny. Na chvíľu sa uvoľníte a zrelaxujete.