Vykonáva sa bez olejov, emulzií a mastí, "na sucho", aby masér dobre nahmatal daný problém.
Lymfodrenáž je jemná masážna technika, pri ktorej sa dosahuje urýchlenie žilného návratu v ošetrovanej končatine. Lymfodrenážna masáž spriechodňuje povrchové lymfatické cievy a napomáha tak odtoku prebytočnej vody a toxínov z ľudského tela.
Ako funguje lymfodrenáž?
Jemnými, pomalými a presne definovanými ťahmi a hmatmi, sa na povrchu tela aktivujú lymfatické cievky, ktoré odvádzajú lymfu do zberných lymfatických uzlín. Aby mala procedúra správny účinok, musí byť dodržaný presný postup lymfodrenáže. Lymfodrenáž by mal preto robiť len špeciálne vyškolený masér, alebo fyzioterapeut.
To, čo sa prezentuje ako odbúravanie celulitídy, nemusí byť skutočná lymfodrenáž. Skutočná ručná lymfodrenáž sa považuje za zložitejšiu techniku, ktorá sa používa predovšetkým ako podpora odtoku lymfy pri liečbe opuchov. Nie každý opuch pritom má na svedomí nahromadená lymfa.
Čo je to lymfatický systém
Ochabnutosť svalov, nedostatok pohybu a jednostranná záťaž, sú najčastejšou príčinou nedostatočného odvádzania toxínov a hromadenia týchto škodlivých látok v tkanivách a kĺboch. Následkom toho vzniká pocit únavy, ťažkých nôh, celulitída, oslabenie imunitného systému a opuchy. S týmito problémami dokáže zatočiť práve lymfodrenáž. Lymfatický systém je tvorený lymfatickými cievami, lymfatickými kapilárami, lymfatickými uzlinami a lymfatickými kmeňmi. Neodmysliteľnou funkciou lymfatického systému je najmä zabezpečenie bezproblémového fungovania imunitného systému.
Ak lymfatický systém funguje správne, je skvelým optimalizátorom podmienok medzibunkového priestoru, filtračným a čistiacim systémom. Lymfatický systém dokáže absorbovať prebytočné tekutiny v tele a zaistiť ich návrat naspäť do krvného riečiska. Ďalšou dôležitou úlohou lymfatického systému je aj odstraňovanie jedovatých látok, ktoré vznikajú pri metabolickom procese, ale aj tých, ktoré sa do nášho organizmu dostanú z vonkajšieho prostredia.
Ak lymfatický
systém nefunguje správne, veľmi rýchlo
sa to prejaví na vašom zdraví. Nefunkčnosť lymfatického systému spôsobuje
nadmerné zadržiavanie vody, hromadenie tuku a odpadových látok v tele.
Lymfatický systém nedokáže plniť svoje funkcie a toxické látky, voda, soli a
tuky sa začnú ukladať v medzibunkovom priestore. Tento stav, ak sa včas
nerieši, môže viesť k následným
Čo je to lymfa?
Lymfa, alebo miazga, je biela tekutina, ktorá sa nachádza v lymfatických cievach v tele človeka. Lymfa vzniká v medzibunkových priestoroch, koluje v lymfatických cievach, prechádza cez lymfatické uzliny a končí v žilovom systéme, ktorý ju naspäť vracia do krvi. Lymfa teda necirkuluje v uzavretom systéme ako napríklad krv. Lymfatický systém nemá svoju vlastnú pumpu. Je ale veľmi blízko krvného obehu, a tak lymfa nepriamo pre svoj pohyb využíva pumpovanie krvi zo srdca. Je veľmi dôležité, aby sa lymfa stále tvorila a odvádzala preč z tela.
Čo sa deje počas lymfodrenáže?
Počas procedúry dochádza k vytlačovaniu kapilárneho riečiska. Následne sa zlepšuje prietok krvi v tepnách. Z tela je odvedená prebytočná voda, odbúravajú sa tukové bunky a splodiny katabolizmu podkožného tkaniva. Vďaka lepšej cirkulácii v žilovom obehovom systéme dochádza k odstráneniu problémov tzv. "ťažkých nôh", ale aj kŕčov v lýtkach či bolesti svalov.
Manuálna lymfodrenáž.
Manuálna lymfodrenážna liečba je masáž založená na princípe, že jemné hladenie pokožky stimuluje vstrebávanie lymfy do lymfatických ciev a pohyb lymfy v jej cievach tak, aby sa umožnil jej pohyb do celkového obehu. Táto jemná masáž špecifických oblastí tela podporuje tok lymfy do miest s aktívnymi lymfatickými cievami. Stimuluje lymfatické uzliny a podporuje rytmické kontrakcie lymfatických kanálov, aby sa zlepšila ich aktivita a umožnilo presmerovanie pomalej lymfatickej tekutiny. Emil a Estrid Vodderovci vynašli v roku 1936 manuálnu lymfodrenážnu terapiu na liečbu opuchov spôsobených upchatým lymfatickým systémom.
Výhody manuálnej lymfodrenážnej terapie.
Jediným účelom lymfodrenážnej terapie je zabezpečiť správnu drenáž lymfatických uzlín a podporiť obnovu lymfatického obehu. Tu je niekoľko dôvodov, prečo vyskúšať manuálnu lymfodrenážnu techniku.
Eliminácia toxínov: Lymfatický systém je zodpovedný za odstránenie prebytočného odpadu a udržanie tela bez toxínov. Toxíny sa hromadia v tele a ak nie sú správne odstránené, môžu spôsobiť zápal a iné zdravotné problémy. Manuálna lymfodrenážna terapia čistí lymfatické uzliny pohybom stojatých toxínov cez ne. To tiež pomáha zlepšiť váš imunitný systém odstránením vírusov a baktérií, ktoré sa mohli dostať do vášho systému reznou ranou, alebo ranou.
Pomôžte pri liečbe lymfedému: V niektorých prípadoch môžu infekcie, liečba rakoviny a iné zdravotné, alebo zdravotné stavy, vážne narušiť normálny prietok lymfy. Lymfedém je ďalšou častou komplikáciou po špecifických operáciách, ako sú operácie prsníkov. Spoločným znakom tohto stavu je opuch jednej, alebo viacerých častí tela, najčastejšie končatín. Lymfatická masáž však výrazne znižuje opuch a spomaľuje progresiu lymfedému.
Lepší spánok: Lymfatická masáž je upokojujúca a relaxačná a existujú dôkazy, že ľuďom môže pomôcť lepšie spať a cítiť sa menej úzkostliví. Štúdie ukázali, že
Zmierňuje problémy s dutinami: Keď je nos, alebo hrdlo infikované, prirodzenou reakciou tela je, že sliznice opuchnú a vylučujú viac hlienu na vyplavenie invazívnych organizmov. Lymfatický systém pomáha čistiť naše telo; Ak sa však zápal nahromadil okolo dutín a lymfatické uzliny opuchli, aby bojovali proti infekcii, oblasti sa čiastočne zablokujú a dochádza k zlej drenáži. Značné množstvo lymfatických uzlín sa nachádza v oblasti hlavy a krku. Ukázalo sa, že manuálna lymfodrenáž zmierňuje preťaženie dutín a kataru. Mierna stimulácia krčných uzlín a okolitej oblasti tváre pomáha pri správnom odtoku tejto tekutiny.
Pacientom, ktorí nedávno podstúpili operáciu, alebo utrpeli vážne zranenie, sa často odporúča podstúpiť lymfodrenážnu liečbu. Tkanivo môže opuchnúť, bolieť a byť vystavené infekciám po operácii, alebo zranení, čo môže oddialiť hojenie. Jemné odvodnenie tkaniva, zníženie zápalu a urýchlenie hojenia, sú všetky možné účinky lymfodrenážnej terapie. Pomáha udržiavať otvorené, funkčné lymfatické cievy obklopujúce tkanivo. Pri odnášaní lymfy z miesta poranenia, zmyje všetky nečistoty, ktoré by mohli brániť hojeniu až do bodu, keď bude zničený.
Opuch, alebo opuch tkanív pod kožou v dôsledku nadmerného nahromadenia plazmy, je vážnym vedľajším účinkom kozmetickej chirurgie. Tento opuch je typická zápalová reakcia. To je však nevyhnutné pre hojenie, pretože napĺňa oblasť tekutinami a zabezpečuje prítomnosť bielych krviniek na uskutočnenie procesu hojenia.
Po niektorých fyzikálnych ošetreniach, najmä liposukcii a plastike žalúdka, sú časté opuchy. Tento opuch sa môže stať trvalým, ak sa nelieči okamžite, pretože prebytočná tekutina a tukové bunky stuhnú v priebehu niekoľkých týždňov po operácii. Pacienti, ktorí podstúpili plastickú operáciu, by mali začať s tromi, až piatimi masážami dva týždne po zákroku. Je to vynikajúci čas, pretože zranenia budú zahojené a menej bolestivé.
Ako sa dá použiť po ortopedických operáciách na zníženie opuchu a zlepšenie vhodného hojenia tkanív?
Postihnutá končatina je po ortopedickom chirurgickom zákroku často na chvíľu znehybnená. Edém končatiny môže byť dôsledkom stlačenia podkladových tkanív, krvných ciev a lymfatických ciev. Vynikajúcou, neinvazívnou a upokojujúcou metódou, ako to dosiahnuť, je manuálna lymfodrenáž (MLD). Táto jemná metóda nenarúša tkanivo obklopujúce miesto chirurgického zákroku, ani nijako nebráni hojeniu. MLD zlepšuje prostredie stehu na podporu hojenia a regenerácie tkanív.
Podľa Hutzschenreutera a Brümmera môže manuálna lymfodrenáž vykonaná počas prvých 21 dní po operácii pomôcť regenerovať zberače lymfy cez jazvu. Ďalšia štúdia Eberta, Jaya R. a kol. ukázali, že pacienti s totálnou náhradou kolena, ktorí dostali manuálnu lymfodrenážnu terapiu po operácii, zaznamenali zvýšenú flexiu kolena a zníženú bolesť v porovnaní s tými, ktorí ju neabsolvovali.
Na záver by už malo byť jasné, že manuálna lymfodrenážna liečba je terapia zameraná na zmiernenie opuchu v ktorejkoľvek časti tela a podporu jeho celkového lymfodrenážneho systému. Táto liečba ponúka rôzne výhody, vrátane úľavy od bolesti kĺbov, zlepšenia trávenia a imunologických funkcií a zníženia únavy. Používa sa už desaťročia a bude ľuďom prospešná naďalej.
Mechanická a prístrojová lymfodrenáž
Okrem mechanickej lymfodrenáže existuje ešte prístrojová forma. Manuálna sa však odporúča častejšie, keďže skúsený lymfoterapeut dokáže viac ako prístroj.
Prístrojová lymfodrenáž sa vykonáva ako pneumatická masáž vákuová, alebo pretlaková, prípadne kombinovaná. Impulzy prenášané prístrojom do nervových zakončení stimulujú svalové vlákna, ktoré reagujú jemnými ťahmi, meniacimi sa na tlak pozdĺž lymfatických ciev, čo zlepšuje proces odvodňovania a čistenia systému.
Tvárová a čiastočná lymfodrenáž
Tvárová lymfodrenáž je zameraná na regeneráciu tváre. To znamená hematómy v oblastí očí po páde, problémy s dutinami, ovplyvňuje opuchy po stomato-chirurgických úkonoch, operáciách očí, alebo kozmetických úpravách tváre a samozrejme, je určená aj na vyhladenie vrások. Tvárová sa zameriava na tvár, hlavu a krk.
Čiastočná lymfodrenáž za zameriava na určitú časť tela. Najčastejšie sú to dolné, alebo horné končatiny, pred ktorými sa vyprázdňujú hlavné lymfatické uzliny.
Ako často podstúpiť lymfodrenáž?
Výrazný efekt je možné zaznamenať už počas niekoľkých týždňoch, zhruba po 10 procedúrach. Po ukončení tohto cyklu sa odporúča lymfodrenáž podstúpiť raz za mesiac.
Indikácie – na čo je lymfodrenáž dobrá?
Indikácie pre lymfodrenáž sú naozaj pestré, keďže táto špeciálna masáž pomáha bojovať s rôznymi zdravotnými problémami. Odporúča sa všetkým, ktorí si chcú zvýšiť imunitu, udržať si zdravotný stav a krásu organizmu, alebo si chcú formovať postavu. Pomáha pri únave a strese, pri vrodených, alebo získaných postihnutiach lymfatického systému. Tiež sa prejavuje ako dobrý like proti migréne, bolesti hlavy, zubov a po úrazoch. Používa sa na podporu metabolizmu, ako prevencia proti opuchom a kŕčovým žilám, napríklad aj počas tehotenstva.
Pozitívne účinky lymfodrenáže
Lymfatický systém je tiež dôležitým
spolupracovníkom imunitného systému, preto je
· odstraňuje blokády lymfatického systému,
· napomáha správnemu fungovaniu telesných orgánov,
· znižuje pooperačné opuchy,
· je neinvazívnou formou holistického liečenia,
· je vynikajúcou prevenciou proti chorobám,
· lieči mnohé ochorenia,
. má výborný účinok proti celulitíde
· naštartuje imunitný systém.
Kontraindikácie – komu sa lymfodrenáž neodporúča?
Absolvovať lymfodrenáž sa neodporúča tým, ktorí trpia horúčkovými, či vírusovými stavmi, bronchitídou, silnou astmou, či srdcovo-cievnymi ochoreniami, majú otvorené poranenia kože, pľúcny edém, varixy v poslednom štádiu vývoja, zvýšenú činnosť štítnej žľazy, alebo im krvácajú materské znamienka.
Nežiadúce účinky
Jeden z mýtov, kolujúci medzi tými, ktorí majú obavy z lymfodrenáže, hovorí, že častá stimulácia lymfatických ciest môže vyprovokovať zhubné bujnenie. Lymfodrenáž, alebo aj obyčajná masáž, však nie sú nebezpečná z hľadiska vzniku ochorenia. Neodporúča sa však robiť lymfodrenáž u pacientov s malígnym ochorením lymfatického systému, pretože by mohlo dôjsť k rozsevu chorých buniek.
Lymfedém po rakovine prsníka
Lymfedém hornej končatiny postihuje 20 až 30% žien liečených na rakovinu prsníka. Pri tejto diagnóze môžu nastať komplikácie, preto si vyžaduje liečbu pomocou kompresívnych pomôcok a lymfodrenáže. Počas liečby rakoviny prsníka musia byť často odstránené lymfatické uzliny v podpazuší na strane operovaného prsníka (axilárnou disekciou, alebo biopsiou sentinelovej lymfatickej uzliny). Narušený lymfatický systém nestíha odvádzať lymfu, tá sa akumuluje a tým vzniká zväčšenie objemu hornej končatiny.
Liečba na zlepšenie zdravotného stavu a predchádzanie komplikáciám
Lymfedém spôsobuje pocity napätia, ťažkosti a plnosti končatiny a obmedzenie pohybu, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Okrem toho je oslabený imunitný systém a pokožka hornej končatiny je vystavená vyššiemu riziku infekcie, preto je veľmi dôležitá včasná liečba, ktorá pozostáva z dvoch fáz:
prvá intenzívna fáza, ktorá je nazývaná redukčná, slúži na pomocou viacvrstvového kompresívneho bandážovania (ktoré vykonáva fyzioterapeut) a prístrojovej, alebo manuálnej lymfodrenáže;
druhá fáza, ktorá je nazývaná udržiavacia, alebo stabilizačná, slúži na udržanie už zredukovaného objemu nosením kompresívnych pomôcok ako sú kompresívne ramenné návleky.